Szkolenia negocjacje handlowe

Negocjacje są nieodłącznym elementem naszego życia i od zawsze towarzyszą nam podczas różnego rodzaju działań, w szczególności, gdy mowa jest o działaniach związanych z finansami. Podążając za owymi słowami w pierwszej kolejności musimy poznać na podstawie czego mamy się opierać, czyli jaka jest teoria negocjacji, a później nauczyć się ich w praktycznym zastosowaniu, gdyż jest to o wiele trudniejsze. Same negocjacje można określić jako sumę wzajemny posunięć dążących do osiągnięcia konkretnego celu.

Dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać chociaż częściowa korzyść podczas zdobywania pewnego towaru lub usługi.

Innymi słowy, do negocjacji dochodzi w momencie gdy dwie niezależne grupy spotykają się w celu ustalenia np. warunków handlowych dotyczących pewnego przedmiotu i nie są w stanie dojść do porozumienia. Wtedy właśnie prowadzi się negocjacji w wyniku których przynajmniej jedna strona będzie zadowolona z korzyści jakie uzyska. Sztuka jaką są negocjacje jest bardzo wymagająca, a dodatkowo wiąże się ona z zapoznaniem się z trzema rodzajami negocjacji tj. zwyczajne, handlowe, oraz prawne.


Szukasz dobrych szkoleń dla menadżera sprzedaży? Zobacz: zarządzanie sprzedażą


Skupmy się na handlowych, gdyż to z nimi w większości przypadków mamy kontakt. Odbywają się one zazwyczaj gdy dochodzi do konfliktu w tematach finansowych i pragniemy zdobyci jaką korzyść, np. zdobyć klienta. Należy pamiętaj, że cały proces jaki ma miejsce podczas negocjacji nie wiąże się z jednorazowym spotkaniem podczas którego dojedzie do zawarcia porozumienia i podpisania umowy.

To zazwyczaj są działania długofalowe, w wyniku czego musimy się przygotować na wiele spotkań, które będą kończyły się w różnej atmosferze. Dobrym rozwiązaniem podczas negocjacji, jest skorzystanie z usług mediatora, który w obiektywny sposób spojrzy na całą sytuację. Z reguły taka osoba musi być znakomicie wykształcona, a co więcej nie może dopuścić do sytuacji w wyniku której w obu stronach władzę przejmą emocje. Jest to niezwykle trudne, ale zapewnia lepszy komfort i bezpieczeństwo podczas prowadzenia negocjacji.